Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme selaimen päivittämistä uudempaan versioon.

Kysyttyä

 

Saako jäällä ajaa romuautoilla?

Jäällä ajaminen on n.s. jokamiehenoikeus. Jäällä sovelletaan maastoliikennelakia, eli ajokortitonkin saa ajaa autoa, kunhan on täyttänyt 15 vuotta. Moottoriajoneuvon (muun kuin moottorikelkan) ei ilmeisesti tarvitse olla rekisterissä.

Ajoneuvon pitää kuitenkin olla vakuutettu (poikkeuksena täysin eristetyt alueet, jollainen jää ei ole) ja ajoneuvoverot tulee olla maksettu.

Lisäksi §5 mukaan: "Moottorikäyttöistä ajoneuvoa on maastossa käytettävä siten, että vältetään vahingon ja haitan aiheuttamista luonnolle ja muulle ympäristölle, kiinteistölle ja luontaiselinkeinolle sekä tarpeettoman häiriön aiheuttamista asutukselle ja muulle ympäristölle."